Författare Ämne: Skattesatser i Norden - Mest fördelaktigt att vara Utomlandssvensk?  (läst 8424 gånger)

Utloggad alang

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 430
  • Affärsomdömen: 0
Skattesatser i Norden - Mest fördelaktigt att vara Utomlandssvensk?
« skrivet: måndag 16, januari 2012, 21:30:29 »
Enligt:
https://www.nordisketax.net/main.asp?url=files/isl/sve/i07.asp&c=isl&l=sve&m=02

Kan man utläsa att fördelaktiga skatteregler utgår då man räknas som begränsat skatteskyldig vilket man gör som utomlandsboende. Hur blir man enklast utomlandssvensk, och vilket land bör man skriva sig i, Schweiz? Att skattesatsen mellan olika kommuner varierar är också något som kan påverka ens privatekonomi stort. Att gå ur Svenska kyrkan är även ett bra sätt att minska sin skattesats ganska markant. Island verkar ha en mer fördelaktig kapitalinkomstskatt.

Rent allmänt även, hur gör ni för att få den mest fördelaktiga skattesatsen? Vilket Nordiskt land anser ni har bäst skattevillkor?
« Senast ändrad: måndag 16, januari 2012, 22:33:13 av alang »

Utloggad silverfisken

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 563
  • Affärsomdömen: 26
SV: Skattesatser i Norden - Mest fördelaktigt att vara Utomlandssvenk?
« Svar #1 skrivet: måndag 16, januari 2012, 21:46:39 »
jag skulle tippa på sverige..

Utloggad Baltikinkasso

  • Global Moderator
  • Guldmedlem
  • *
  • Antal inlägg: 851
  • Affärsomdömen: 2
  • Corruptissima re publica plurimae leges.
SV: Skattesatser i Norden - Mest fördelaktigt att vara Utomlandssvenk?
« Svar #2 skrivet: måndag 16, januari 2012, 22:02:03 »
Det beror på. Kommer inkomsterna i huvudsak av hederligt arbete så måste man  tänka på vara man får högsta nettolönen, inte var man betalar minst skatt. Lever man på kapital är nog inte Sverige så dumt med tanke på frånvaro av förmögenhetsskatt, vi daglönare bör nog hålla oss i Norge med tanke på de höga lönerna.

Utloggad mowi_af

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 451
  • Affärsomdömen: 27
SV: Skattesatser i Norden - Mest fördelaktigt att vara Utomlandssvensk?
« Svar #3 skrivet: tisdag 17, januari 2012, 13:50:20 »
Som vanlig arbetare så tror jag på Norge føre Sverige, speciellt om du håller dig inom de sektorer som ær høgt avlønade i Norge.

Utloggad moonlight81

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 312
  • Affärsomdömen: 8
SV: Skattesatser i Norden - Mest fördelaktigt att vara Utomlandssvensk?
« Svar #4 skrivet: tisdag 17, januari 2012, 15:20:34 »
löner och skatter är ju en sak men det gäller ju att leva ekonomiskt dvs lägga pengar på det som är viktigt och inte bara konsumera/spendera alla pengar, det gäller ju både låg-och höginkomsttagare 

Utloggad alang

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 430
  • Affärsomdömen: 0
SV: Skattesatser i Norden - Mest fördelaktigt att vara Utomlandssvensk?
« Svar #5 skrivet: tisdag 17, januari 2012, 20:54:47 »
löner och skatter är ju en sak men det gäller ju att leva ekonomiskt dvs lägga pengar på det som är viktigt och inte bara konsumera/spendera alla pengar, det gäller ju både låg-och höginkomsttagare

Det är absolut sant, men det tror jag att de flesta av oss här är införstådda med och förhoppningsvis lever upp till.
men ett bra tillägg.

Dock vill man ju få så mycket över som möjligt av sina surt förvärvade inkomster.

Utloggad moonlight81

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 312
  • Affärsomdömen: 8
SV: Skattesatser i Norden - Mest fördelaktigt att vara Utomlandssvensk?
« Svar #6 skrivet: tisdag 17, januari 2012, 21:10:42 »
ja för oss här i Sverige är det bara att hoppas på det 5e jobbskatteavdraget, hur det nu blev med det.....

Utloggad Silverräven

  • Rhodiummedlem
  • **
  • Antal inlägg: 3101
  • Affärsomdömen: 37
  • Kontakta mig via PM om du har frågor
    • Ädelmetallforum
SV: Skattesatser i Norden - Mest fördelaktigt att vara Utomlandssvensk?
« Svar #7 skrivet: tisdag 17, januari 2012, 21:21:40 »
Jag och en vän diskuterade ekonomi över några öl häromveckan. Han hade en ganska intressant synpunkt på hur det är att leva billigt: det är relativt höga "lägstakostnader" för att leva överhuvudtaget i Sverige idag. Mina levnadskostnader ligger runt 8000 kr idag, bara för att ha någonstans att bo, äta och betala de räkningar som är relaterade till en "normal" livsstil idag. Notera att jag varken har lån, bil, en flashig bostad i Göteborgs finaste område eller några i övrigt dyra vanor. Dock lever jag ensam, och har således ingen att dela utgifterna med.

Min poäng med detta är att vi har ganska höga levnadskostnader som även gäller låginkomsttagare, samtidigt som vi har ett väldigt högt skattetryck. Man får leva spartanskt eller ha en hög lön för att kunna bli rik i det här landet (eller vara tjenis med politiker). Då känns det extra kul att sparande straffas genom inflation och skatt på (den låga) räntan, medan jag genom skatten subventionerar ROT, RUT och räntebetalningar åt överbelånade...

Jag har visserligen aldrig bott i Norge, men vettefan hur lönsamt det är att jobba i Sverige i alla fall.

Utloggad alang

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 430
  • Affärsomdömen: 0
SV: Skattesatser i Norden - Mest fördelaktigt att vara Utomlandssvensk?
« Svar #8 skrivet: tisdag 17, januari 2012, 21:39:52 »
Det där är väldigt intressant! 8000 tror jag är en absolut lägstasiffra för att leva bra, alltså för att äta exakt så mycket mat man behöver, under 8000 får man antingen svälta ( med svälta menar jag äta mindre mat än ens kropp behöver) eller leva som inneboende hos någon.

Det är faktiskt ett väldigt extremt scenario, just att vi har så väldigt låga löner, för det är ju det vi i realiteten har.

Utloggad alang

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 430
  • Affärsomdömen: 0
SV: Skattesatser i Norden - Mest fördelaktigt att vara Utomlandssvensk?
« Svar #9 skrivet: torsdag 19, januari 2012, 21:56:25 »
En artikel som belyser lite av Skatteverkets förfaranden:

http://www.hultqvist.se/artiklar/DI_Luckor_%20lagen.pdf

Ett problem som finns i Sverige kan ju vara att man kan råka ut för en hel del skatteprocesser som egenföretagare speciellt i ett mindre företag, där tillägsbeskattning ofta t.om kan leda till konkurs. Någon som har mer att tillägga och vet om detta fungerar bättre i något av våra grannländer? Eller någon som har en bra länk med skattesatser för företag?

 

Sponsorer

Opulence by LKL
Exklusiva Samlarmynt

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående silverspot by gbz
Igår kl. 21:18

Irankriget by gbz
tisdag 14, april 2026, 17:34:13

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående guldspot. by mega_n
söndag 12, april 2026, 17:46:16

Finanskrisen är redan här, en bank redan räddad. by Lofeal
söndag 12, april 2026, 10:30:43

Silverlot- 1 oz säljes by AndrewJackson72
lördag 11, april 2026, 23:26:28

Oseriösa säljare på Tradera. by JohanB
lördag 11, april 2026, 04:03:27

Beskrivning av hur guldpris påverkas vid oljeprischocker. by Cash Is King
onsdag 08, april 2026, 00:15:37

Bad jokes. by Tyr
tisdag 07, april 2026, 15:55:00

Felix & Friends by gbz
fredag 03, april 2026, 21:52:00

[SÄLJES] Vanliga och ovanliga silvermynt till salu, även Kina Pandor! by Fantom
söndag 29, mars 2026, 23:22:54

Önskar byta till mig några Koalor 1 oz. by mega_n
söndag 29, mars 2026, 16:18:21

Ädelmetallutredningen SOU 2026:14 by Värnamo_Marknad
söndag 29, mars 2026, 12:31:04

Bilder på guld. by fåtöljpanda
fredag 27, mars 2026, 17:59:57

Mike Maloney by Cash Is King
torsdag 26, mars 2026, 15:19:15

USA - hur har dom det by Stacker
onsdag 25, mars 2026, 10:04:37