Författare Ämne: brist på kontanter  (läst 4808 gånger)

Utloggad Tornet

  • Medlem
  • *
  • Antal inlägg: 4
  • Affärsomdömen: 0
brist på kontanter
« skrivet: fredag 20, januari 2012, 20:37:28 »
Tror detta e mitt första inlegg (jag skriver inte så bra så läser mest) hoppas det blir förståligt endå.

http://www.dn.se/ekonomi/brist-pa-kontanter-okar

det börjar bli tydligt att kontanter ska fasas ut och nu med kassaservice borta och bankerna slutar med kontant hantering så börjar det bli kennbart för fler tror jag, iallfal skriver tidningarna mycket nu.

det jag funderade mer som en intresant tanke eftersom jag läst på det här forumet lite och på andra liknande forum om att ha silver/guld ifall det blir kollaps av sammhellet finans osv. eftersom jag personligan tvivlar på att detta händer så funderar jag på en annan variant av det

om kontant bristen blir för stor och dom gör mer och mer hinder för "vanliga kontanter" har jag börjat fundera på om det skulle kunna skapas en svart marknad att man handlar med annat en vanliga kontanter mer byteshandel och kanske silver och guld.

undrar om ni som kanske har mer på koll på ekonomi i stort o silver och guld i synnerhet har några tankar på det här?
och undrar allment om folk här ser det som ett problem att tom papperspengarna försvinner? (det e ju faktiskt många fler en gamla pachisar som drabbas)

Utloggad alang

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 430
  • Affärsomdömen: 0
SV: brist på kontanter
« Svar #1 skrivet: fredag 20, januari 2012, 23:54:12 »
Som du säger så tror jag att det finns stora möjligheter för att det skapas en form av "svart marknad" eller helt enkelt att folk inte vill acceptera vanliga betalningar utan kanske t.ex vill byta sin bostadsrätt mot guld/ silver. Det är något jag kan se komma i en alltför avlägsen framtid.

Får man fråga varför du säger att du skriver dåligt, har du dyslexi om jag får fråga? Isåfall tycker jag att du skriver väldigt bra får jag säga, så tänk inte på det.  :)

Mvh

Utloggad Tornet

  • Medlem
  • *
  • Antal inlägg: 4
  • Affärsomdömen: 0
SV: brist på kontanter
« Svar #2 skrivet: lördag 21, januari 2012, 12:23:52 »
jo nu när man hör deras argument om mindre kontanter för att försvåra för kriminela så visar vell all erfarenhet att dom alltid hittar ett sett att byta värde på oavsett om man kan få tag på 500 & 1000 papperslappar

Jo jag har dyslexi, men dagens hjelpmedels program e ju ganska bra så det funkar (men har blivit avstengt för mistenkt oseriös osv tidigare när man e "ny" på forum)

Utloggad Silverräven

  • Rhodiummedlem
  • **
  • Antal inlägg: 3101
  • Affärsomdömen: 37
  • Kontakta mig via PM om du har frågor
    • Ädelmetallforum
Re: brist på kontanter
« Svar #3 skrivet: lördag 21, januari 2012, 13:05:27 »
Personligen skulle jag gärna göra privata affärer med guld/silver som betalningsmedel. Inga spårbara transaktioner, inga pengar banken kan tjäna ränta på osv... undrar om lagen betraktar detta som småkriminellt eller som laglig byteshandel av olika föremål?

Tornet: Självklart har vi inga problem med att du är dyslektiker, bättre att vi är medvetna om det än att vi undrar :) Välkommen in i diskussionerna för övrigt!

 

Sponsorer

Opulence by LKL
Exklusiva Samlarmynt

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående silverspot by gbz
Igår kl. 21:18

Irankriget by gbz
tisdag 14, april 2026, 17:34:13

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående guldspot. by mega_n
söndag 12, april 2026, 17:46:16

Finanskrisen är redan här, en bank redan räddad. by Lofeal
söndag 12, april 2026, 10:30:43

Silverlot- 1 oz säljes by AndrewJackson72
lördag 11, april 2026, 23:26:28

Oseriösa säljare på Tradera. by JohanB
lördag 11, april 2026, 04:03:27

Beskrivning av hur guldpris påverkas vid oljeprischocker. by Cash Is King
onsdag 08, april 2026, 00:15:37

Bad jokes. by Tyr
tisdag 07, april 2026, 15:55:00

Felix & Friends by gbz
fredag 03, april 2026, 21:52:00

[SÄLJES] Vanliga och ovanliga silvermynt till salu, även Kina Pandor! by Fantom
söndag 29, mars 2026, 23:22:54

Önskar byta till mig några Koalor 1 oz. by mega_n
söndag 29, mars 2026, 16:18:21

Ädelmetallutredningen SOU 2026:14 by Värnamo_Marknad
söndag 29, mars 2026, 12:31:04

Bilder på guld. by fåtöljpanda
fredag 27, mars 2026, 17:59:57

Mike Maloney by Cash Is King
torsdag 26, mars 2026, 15:19:15

USA - hur har dom det by Stacker
onsdag 25, mars 2026, 10:04:37