Författare Ämne: Att köpa guldmynt i farten  (läst 6181 gånger)

Inloggad august

  • Global Moderator
  • Rhodiummedlem
  • *
  • Antal inlägg: 2248
  • Affärsomdömen: 50
Att köpa guldmynt i farten
« skrivet: onsdag 09, december 2015, 15:54:04 »
Nu i veckan var jag i Luxemburg. När jag kommer till nya platser så brukar jag försöka kolla på det lokala utbudet av PM, mest som hobby, men också för att man hittar andra mynt än hemma i Sverige. Men jobbet går ju först så jag hade noll tid förrän kvällen innan jag skulle flyga hem på förmiddagen. Så jag pratar med M. de Concierge om var man skall gå. Han tipsar om lite banker och någon affär för långt bort för att jag skall hinna dit på morgonen innan flyget så det funkar inte. Då kommer han att tänka på att de just nu på hotellet har besök av en firma som köper och säljer exklusiva klockor och han vet att de även köper upp guld (men normalt inte säljer). Han känner dem sedan åratal så han ringer dem och gör upp om ett möte kl 10 morgonen därpå. Det är lite tight, eftersom mitt flyg går 11.30 och jag måste ta mig till flygplatsen också. Men va f-n.

Kl 10 går jag dit, de har en hel hög med mynt och medaljer av olika slag som de köpt upp medan de rest runt från stad till stad med sina klockor. Vi pratar ett par minuter och de erbjuder spot+2% rakt av. Det hela är mer en social aktivitet för dem som tjänst till M. de Concierge än att de kommer att tjäna pengar på mig. Topp säger jag.

Jag har bokat en taxi till 10.15 så det är inte mycket tid att spela på. Jag väljer ut några mynt, varav ett från Luxemburg som jag inte sett tidigare och jag får dessutom en Victoria Sovereign räknad som .900 (skall vara .917, vilket de mycket väl vet).

Dags att betala. De tar inte kort. Det borde jag ju iofs fattat, men eftersom jag egentligen inte trodde att detta skulle leda till något hade jag inte tagit ut en massa kontanta Euro i blindo. Nu är det brått. Var är bankomaten? Jag får anvisningar (5 min bort), lägger på en rem och hamnar i kön bakom en gammal dam. Till slut har jag kontanter och springer tillbaka. Affären görs upp, de sänker priset till spot+1% "for your impressive running". Jag bjuder tillbaka genom att ge dem en del i brittiska pund som jag råkar ha med mig. Alla nöjda och glada och vi utväxlar kontaktinformation för den händelse våra banor möts i framtiden.

Ut till taxin, full rulle till flygplatsen, checkar in bagaget med 32 minuter till avgång. En väl använd morgon.

august
« Senast ändrad: onsdag 09, december 2015, 16:18:00 av august »

Utloggad Kungsleden

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 322
  • Affärsomdömen: 70
Att köpa guldmynt i farten
« Svar #1 skrivet: onsdag 09, december 2015, 16:24:34 »
Hade detta varit facebook och jag hade haft facebook hade du fått en tumme upp för din roande berättelse!

Inloggad toblov

  • Global Moderator
  • Platinamedlem
  • *
  • Antal inlägg: 1507
  • Affärsomdömen: 97
SV: Att köpa guldmynt i farten
« Svar #2 skrivet: onsdag 09, december 2015, 16:39:30 »
Instämmer, tack för en läsvärd liten trevlig historia utifrån världen. Like på den!

Utloggad Silverpoppe

  • Silvermedlem
  • ***
  • Antal inlägg: 209
  • Affärsomdömen: 3
SV: Att köpa guldmynt i farten
« Svar #3 skrivet: onsdag 09, december 2015, 18:15:10 »
Samma från mig! Kul läsning.

Utloggad Sarek

  • Rhodiummedlem
  • **
  • Antal inlägg: 2243
  • Affärsomdömen: 29
  • Medlem #100
SV: Att köpa guldmynt i farten
« Svar #4 skrivet: onsdag 09, december 2015, 18:16:45 »
Mycket trevlig läsning som sagt. Då jag själv är mycket obekväm med att ha dåligt med tid till mitt förfogande och alltid vill ha goda marginaler i det avseende, särskilt när jag reser, så var det för mig som att läsa en thriller.  :)

Utloggad kristensson

  • Rhodiummedlem
  • **
  • Antal inlägg: 2658
  • Affärsomdömen: 47
SV: Att köpa guldmynt i farten
« Svar #5 skrivet: onsdag 09, december 2015, 20:38:15 »
Härlig läsning.
Var i Luxemburg för några år sedan med en omvänd erfarenhet.
De godtog inte cash utan skulle ha det på kort och ta kopia på pass mm.

Verkade nästan besvärade av att göra "småaffärer" med en turist så den gången hann jag inte genomföra något avslut dessvärre.

Kul att det funkade för dig.

Inloggad 9darter

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 727
  • Affärsomdömen: 26
SV: Att köpa guldmynt i farten
« Svar #6 skrivet: torsdag 10, december 2015, 10:01:54 »
Tack august, intressant berättelse!
Jag brukar alltid ha lite dollar och euro i plånboken "for emergencies" när jag reser, oavsett resmål. Man vet aldrig när de kan komma till pass!

Utloggad Nisse

  • Medlem
  • *
  • Antal inlägg: 12
  • Affärsomdömen: 0
SV: Att köpa guldmynt i farten
« Svar #7 skrivet: torsdag 10, december 2015, 10:04:25 »
Trevlig läsning.

Texten påminner mig själv att alltid ha "reservkontanter" i fickan.


 

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Bad jokes. by Tyr
Idag kl. 19:46

En nykter betraktelse över dagens guld och silverpriser by Lofeal
Idag kl. 17:08

Bytes; silver maples o filharmoniker mot 1oz guldmynt by Lofeal
Idag kl. 16:45

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående guldspot. by Carambola
Idag kl. 14:29

Tråden för silver andrahansdsvärde by Stackarn
Idag kl. 12:35

Köpa 1 Oz guldmynt by Sheepy1
Idag kl. 09:34

10 oz Silvermynt – Queen’s Beasts: Falcon of the Plantagenets by Kalle4001
Idag kl. 08:16

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående silverspot by hasse_A
Igår kl. 23:25

Ny på forumet med intresse för guld och silver. by Maestro
Igår kl. 20:45

Silvermynt köpes mellan köp/sälj Tavex by Nicu
Igår kl. 20:34

Säljer ett guld mynt 1 oz Österrikisk Guld Philharmoniker by Nicu
Igår kl. 18:01

Optimist by Tyr
onsdag 21, januari 2026, 19:43:52

1 oz silver till salu för spot by Tyr
onsdag 21, januari 2026, 18:29:18

Intresserad av guld och silver både tackor och mynt by Nicu
onsdag 21, januari 2026, 10:47:29

Silvermynt bytes mot guld by Nicu
onsdag 21, januari 2026, 10:35:45