Framför allt silvret dippade kraftigt på nyheten för några veckor sen, det var den största dippen för silver i historien om jag inte minns fel. Och så stannar silvret kring dessa nivåer.
Här är en informationsfilm om warsh:
https://www.youtube.com/watch?v=Rg-M_5oqv28by the asian guy, ai. Men jag tycker att de asian guy gjorda filmerna är riktigt bra, de tillhandahåller info som ingen annan gör direkt.
Men, det jag ville ta upp är huruvida Warsh's utnämning är bra eller dåligt långsiktigt för guld/silver. I en annan intervju med honom på youtube såg jag att han sa att 'inflation is a choice'. Och då undrar jag om han kommer relatera valutakursen eller inköpen av fed relaterat till just guldpriset, in effect, så guldpriset stabiliserar sig eller till och med sjunker härifrån.
Är det någon som har tankar? Warsh positiv eller negativ för guld?