Författare Ämne: Tjänste pension uttag?  (läst 9427 gånger)

Utloggad Silver_Neo

  • Silvermedlem
  • ***
  • Antal inlägg: 149
  • Affärsomdömen: 6
Tjänste pension uttag?
« skrivet: tisdag 04, september 2012, 15:14:23 »
Är det någon som vet om det är möjligt att ta ut tjänste-pensionen i form av pengarna i handen från banken, i mitt fall SEB?
Ser hur den minskar hela tiden pga deras investeringar och redigt trött på alla avgifter som tas så hade varit bra om man kunde få hantera dom själv.

Funderar på eller rättare sagt helt säker på att jag ska byta tillbaka till ICA banken helt o hållet samt använda Forex alt GE Money Bank för kort o sparande, följer pensions pengarna dit man har konto eller tvingas man som i mitt fall ha kvar pensionen i SEB?

Vad använder ni er av?

Utloggad kristensson

  • Rhodiummedlem
  • **
  • Antal inlägg: 2658
  • Affärsomdömen: 47
SV: Tjänste pension uttag?
« Svar #1 skrivet: tisdag 04, september 2012, 15:32:58 »
Har för mig att man måste ha fyllt 55år för att ta ut tjänstepension och att kortaste tiden att ta ut den på är 5år (priv anst tjman).

Nu kan ju detta skilja sig åt beroende på vilket kollektivavtal man har.

Utloggad Micke Jansson

  • Medlem
  • *
  • Antal inlägg: 43
  • Affärsomdömen: 0
SV: Tjänste pension uttag?
« Svar #2 skrivet: tisdag 04, september 2012, 16:05:09 »
Är inte expert på området men mig veterligen omfattas pensionssparande generellt av särskilda skatteregler. Du får nog se de pengar du redan har i den sparformen som låsta till den formen (möjligen att du kan straffa ut dig men det är mer än jag vet), däremot måste du ju inte ösa in mer pengar i systemet. :)

Utloggad Crassus

  • Kopparmedlem
  • **
  • Antal inlägg: 88
  • Affärsomdömen: 5
SV: Tjänste pension uttag?
« Svar #3 skrivet: tisdag 04, september 2012, 18:39:38 »
En tjänstepension kan enligt inkomstskattelagen aldrig tas ut som ett engångsbelopp. Det betraktas då som ett återköp och tillåts normalt sett inte om det inte
rör sig om väldigt små kapital, runt 10% av ett basbelopp. Oavsett så ska återköpet ansökas om och godkännas av försäkringsgivaren. Det du kan göra om du är missnöjd är att utnyttja flytträtten och flytta ditt försäkringskapital till ett annat försäkringsbolag.

Utloggad maggan

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 781
  • Affärsomdömen: 3
SV: Tjänste pension uttag?
« Svar #4 skrivet: tisdag 04, september 2012, 18:42:07 »
Extra lök på laxen verkar vara att regeringen utreder om att höja tidigast uttag från 55 år. Kul med långa avtal som ensidigt kan ändras. Tror mer och mer på att spara i PM, då har staten svårt att göra något åt mina uttagsplaner.

Utloggad Silver_Neo

  • Silvermedlem
  • ***
  • Antal inlägg: 149
  • Affärsomdömen: 6
SV: Tjänste pension uttag?
« Svar #5 skrivet: tisdag 04, september 2012, 19:03:39 »
Ok det är ju surt att dom också är låsta, ska se om jag kan få göra ett återköp då (kanske går att göra flera gånger tills allt är uttaget?)vore ju trevligt om dom pengarna kan gå tillbaka till plus istället för minus som dom senaste 10åren, det blir ju en hel del pengar som försvinner i tomma intet.

Någon som vet hur det fungerar om man säger att man ska bosätta sig utomlands, då borde ju pengarna bli utbetalda lättare? Vad jag vet så betalar tydligen inte Staten m.m ut pension om man skriver sig i ett annat land så då borde man ju kunna ta ut dom man har innestående innan. Fast dom gör ju som dom vill så kan ju bli ett nej iallafall.

Man kan väl hoppas att en annan bank betalar ut dom för att få en ny kund. Tänkte iallafall dedikera morgondagen till att ringa runt till olika banker o kolla vad dom kan erbjuda som lösning.



Utloggad kristensson

  • Rhodiummedlem
  • **
  • Antal inlägg: 2658
  • Affärsomdömen: 47
SV: Tjänste pension uttag?
« Svar #6 skrivet: tisdag 04, september 2012, 19:42:35 »
Kanske läge kontakta sin fackförening för att utreda hur dom exakta villkoren ser ut i just ditt fall

Utloggad Silver_Neo

  • Silvermedlem
  • ***
  • Antal inlägg: 149
  • Affärsomdömen: 6
SV: Tjänste pension uttag?
« Svar #7 skrivet: tisdag 04, september 2012, 20:04:53 »
Kanske läge kontakta sin fackförening för att utreda hur dom exakta villkoren ser ut i just ditt fall

Den maffian gick jag ur för länge sen, kommer alltid med undanflykter när man bet om råd o hjälp men droppen var att dom kunde protestera o trakasera kunder samt anställda utanför en salladsbar i månader som leder till en verksamhet i konkurs, ägare i stora lån o flera anställda blir arbetslösa som hade bättre löner o förmåner utanför det fackliga gick tydligen utmärkt att kämpa imot och känna sig nöjda efteråt.

Utloggad kristensson

  • Rhodiummedlem
  • **
  • Antal inlägg: 2658
  • Affärsomdömen: 47
SV: Tjänste pension uttag?
« Svar #8 skrivet: tisdag 04, september 2012, 20:08:40 »
Låter som salladsbaren i gbg.
Men alldeles oavsett så är tjänstepensionen tillkommen via kollektivavtal, så då är facket alternativt det företag man tecknat den i de som kan ge dig exakta svar på hur det förhåller sig i ditt fall.

Utloggad Silver_Neo

  • Silvermedlem
  • ***
  • Antal inlägg: 149
  • Affärsomdömen: 6
SV: Tjänste pension uttag?
« Svar #9 skrivet: tisdag 04, september 2012, 20:17:51 »
Låter som salladsbaren i gbg.
Men alldeles oavsett så är tjänstepensionen tillkommen via kollektivavtal, så då är facket alternativt det företag man tecknat den i de som kan ge dig exakta svar på hur det förhåller sig i ditt fall.

Mycket riktigt, jobbade själv tydligen på ett för stort företag för att dom ens ville titta åt det jag jobbade på så bättre att ge sig på små kornen "för att kunna visa resultat".

Ok ska leta fram papprena o läsa igenom dom riktigt, borde ju gå att lösa på något vis tycker man ju.

 

Sponsorer

Opulence by LKL
Exklusiva Samlarmynt

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående silverspot by gbz
Igår kl. 21:18

Irankriget by gbz
tisdag 14, april 2026, 17:34:13

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående guldspot. by mega_n
söndag 12, april 2026, 17:46:16

Finanskrisen är redan här, en bank redan räddad. by Lofeal
söndag 12, april 2026, 10:30:43

Silverlot- 1 oz säljes by AndrewJackson72
lördag 11, april 2026, 23:26:28

Oseriösa säljare på Tradera. by JohanB
lördag 11, april 2026, 04:03:27

Beskrivning av hur guldpris påverkas vid oljeprischocker. by Cash Is King
onsdag 08, april 2026, 00:15:37

Bad jokes. by Tyr
tisdag 07, april 2026, 15:55:00

Felix & Friends by gbz
fredag 03, april 2026, 21:52:00

[SÄLJES] Vanliga och ovanliga silvermynt till salu, även Kina Pandor! by Fantom
söndag 29, mars 2026, 23:22:54

Önskar byta till mig några Koalor 1 oz. by mega_n
söndag 29, mars 2026, 16:18:21

Ädelmetallutredningen SOU 2026:14 by Värnamo_Marknad
söndag 29, mars 2026, 12:31:04

Bilder på guld. by fåtöljpanda
fredag 27, mars 2026, 17:59:57

Mike Maloney by Cash Is King
torsdag 26, mars 2026, 15:19:15

USA - hur har dom det by Stacker
onsdag 25, mars 2026, 10:04:37