Författare Ämne: Folkomröstning i Schweiz angående andelen guld i landets valutareserv.  (läst 15101 gånger)

Utloggad Asrael

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 665
  • Affärsomdömen: 8
SV: Folkomröstning i Schweiz angående andelen guld i landets valutareserv.
« Svar #15 skrivet: onsdag 03, december 2014, 00:20:14 »
Man hoppas ju på att det Svenska guldet ligger och samlar damm i Sverige. Om det ligger i ett valv i Fort Knox så tror jag inte en sekund på att det finns kvar. >:( >:( >:(


http://www.aftonbladet.se/minekonomi/article17744322.ab

http://www.aftonbladet.se/minekonomi/article17754684.ab

Det tråkiga är att Riksbanken sålde 1/3 av guldreserven för att rädda bankerna under finanskrisen. De har inga planer på att köpa tillbaka det. 8 % av guldet är utleasat och det bör man nog inte räkna med.

Utloggad batsmans

  • Medlem
  • *
  • Antal inlägg: 23
  • Affärsomdömen: 2
SV: Folkomröstning i Schweiz angående andelen guld i landets valutareserv.
« Svar #16 skrivet: onsdag 03, december 2014, 20:21:22 »
Man hoppas ju på att det Svenska guldet ligger och samlar damm i Sverige. Om det ligger i ett valv i Fort Knox så tror jag inte en sekund på att det finns kvar. >:( >:( >:(


http://www.aftonbladet.se/minekonomi/article17744322.ab

http://www.aftonbladet.se/minekonomi/article17754684.ab

Det tråkiga är att Riksbanken sålde 1/3 av guldreserven för att rädda bankerna under finanskrisen. De har inga planer på att köpa tillbaka det. 8 % av guldet är utleasat och det bör man nog inte räkna med.


Men om det är sån superkris så borde ju man ta tag i det här för länge sen, eller är det för sent och har de gett upp?
Det kanske inte är så dystert som man hör om hela tiden. Finanskris har man ju hört om då och då, men denna kommande ska vara nåt särskilt.

Jag tror det ligger lite sanning i detta, men kanske inte i den utstäckning som t ex Mike Maloney uttrycker. Jag tror nog det är lite "scare tactics" med för att sälja mer guld och silver

Utloggad Asrael

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 665
  • Affärsomdömen: 8
SV: Folkomröstning i Schweiz angående andelen guld i landets valutareserv.
« Svar #17 skrivet: onsdag 03, december 2014, 23:48:22 »

Men om det är sån superkris så borde ju man ta tag i det här för länge sen, eller är det för sent och har de gett upp?



Politiker och ekonomer har nog handlat utefter sin övertygelse. Det gör de fortfarande. Den dagen det står klart att guldet är utlånat i flera led och sedan sålt är det redan för sent. Det är egentligen redan för sent, men EU och USA vill inte tro att det är så illa.


Det kanske inte är så dystert som man hör om hela tiden. Finanskris har man ju hört om då och då, men denna kommande ska vara nåt särskilt.



:) Det är betydligt värre än du hör om hela tiden. Förra finanskrisen var en dödsryckning. Det kan komma fler dödsryckningar på vägen mot en återställning av monetära medel. Men det drar ihop sig och kritiker till nuvarande finansiella system har förutspått de händelser som nu äger rum i allt raskare takt. Jag ger det högst ett par år till. Egentligen ger jag det inte mer än ett år men jag är av den tron att nya åtgärder för att förlänga plågan mot slutet av decenniet kommer vidtas. En finanskris till - säkert kallad derivatkrisen - kanske kan överleva med hjälp av sedelpressen, men jag är skeptisk då centralbanker och länder runt om i världen sedan en tid tillbaka vidtagit en mängd skyddsåtgärder för dollarns undergång. I västvärlden kan de inte upplysa befolkningen för då spricker det, men i t.ex. asien sparar privatpersoner i ädelmetaller. Hör politiker eller din bank rekommendera det!

Du får manipulerad data via medier och människor i din närhet förstår säkerligen ingenting om statsfinanser och global ekonomi. Man klagar på Kinas censur men ser inte att hjärntvätt har samma effekt. Herre Gud! Människor tar lån som de inte kan betala tillbaka under sin livstid ens under rådande situation för att köpa ett papper som ger dem medlemskap i en förening och rätten att bo i en lägenhet. Det kallas för värdeökning när pappret blir dyrare, men kanske i själva verket är det en effekt av kraftig underliggande inflation. Tar man sådana lån med bostaden som säkerhet förstår man inte heller vad en statsskuld på 18 trillioner dollar är (se länk nedan). Ännu mindre vad betalningsåtaganden för 150 trillioner dollar innebär. Tro inte att media eller din omgivning kommer utbilda dig i frågan innan det är för sent. Det måste du själv ansvara för att göra.


Jag tror det ligger lite sanning i detta, men kanske inte i den utstäckning som t ex Mike Maloney uttrycker. Jag tror nog det är lite "scare tactics" med för att sälja mer guld och silver


Jag skulle vilja säga såhär: Länder som repatrierat sitt guld i USA och GB har inte fått tillbaka samma guld som de allokerade. "Guld som guld" var svaret. Det är ett tecken på att guldet är borta. Det råder också brist på guldtackor på marknaderna sedan länge och det guld som levereras är raffinerat. Totala mängden guld som sålts kan bara betyda att åtminstone delar av guldreserverna är sålda. Förmodligen utlånade i flera led innan de säljs. Om Sveriges guld i GB och USA finns kvar i sitt ursprungsskick skulle jag bli enormt förvånad. Kom ihåg att "ingen" fått se allt utallokerat guld i USA på 100 år och när man gjorde en revision i London upptäcktes att serienummer var förfalskade och att guldet var uppblandat med andra metaller.

Har du läst Mikes bok som gavs ut 2005? Har du sett vad som hänt efter det? (Se länk) Hittills har han haft rätt. Dollarns fall hade redan ägt rum om det inte vore för FED:s "räddning" under förra finanskrisen. En sådan "räddning" går omvärlden inte på igen. Mikes företag www.goldsilver.com startades 2007, d.v.s. efter att Mike hade skrivit boken. Det finns många videos om och med Mike där han berättar varför han delar med sig av sina kunskaper. Att han rider på vågen och tjänar pengar på det är inte samma sak som att han har en dold agenda och backar upp sin verksamhet med skrämselpropaganda. Du bör nog vara lite mer ifrågasättande till medier, politiker, banker och centralbanksledamöter i denna fråga. De håller inne med sanningen och är inte intresserade av att dra huvudet upp ur sanden. "Guld används inte och har inget värde så därför kan vi ersätta det med skuldsedlar". Jo, hej hopp vilken logik.


USA:s statsskuld visualiserad (idag ca 750.000 dollar per familj):
http://demonocracy.info/infographics/usa/us_debt/us_debt.html

Uppdatering till serien Hidden Secrets of Money, Mike Maloney (Man behöver regga sig på sidan):
http://hiddensecretsofmoney.com/?utm_source=GoldSilver&utm_medium=click&utm_content=tabclick&utm_campaign=Tabs

Utloggad kristensson

  • Rhodiummedlem
  • **
  • Antal inlägg: 2658
  • Affärsomdömen: 47
SV: Folkomröstning i Schweiz angående andelen guld i landets valutareserv.
« Svar #18 skrivet: fredag 25, december 2015, 13:31:12 »
Nu är Schweiz på gång med ny folkomröstning, denna gång gäller det att förbjuda Bankerna att skapa valuta.
Detta kommer bli spännande att se hur det går.

Förra folkomröstningen gällde att öka andelen Guld i valutareserven och den gick inte hem hos befolkningen,

http://www.telegraph.co.uk/finance/economics/11999966/Switzerland-to-vote-on-banning-banks-from-creating-money.html

 

Sponsorer

Opulence by LKL
Exklusiva Samlarmynt

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Yale of Beaufort 10 oz Silvermynt 999,9 – Queen’s Beasts 2020 by Rixen82
Igår kl. 20:37

Maple leaf 1oz guldmynt till spotpris! by dakro
söndag 12, juli 2026, 20:48:25

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående silverspot by gbz
fredag 10, juli 2026, 23:40:59

Statusuppdatering för forumet by zodiac
torsdag 09, juli 2026, 15:01:35

Irankriget by gbz
onsdag 08, juli 2026, 11:29:06

Guld säljes. 10 g guldtacka. by Birka
måndag 06, juli 2026, 15:06:50

Guld säljes. Sovereigner till spotpris. by Birka
lördag 04, juli 2026, 21:45:28

Silvermynt Krugerrands och Kängurur. by Kulkuri
torsdag 02, juli 2026, 14:55:25

Bostadstillägg + ädelmetaller = sant by Tyr
onsdag 01, juli 2026, 19:41:29

Säljes 1/10 oz guld- Spotpris! by AndrewJackson72
lördag 27, juni 2026, 13:11:43

Sverige - Hur mår vi ekonomiskt? by gbz
tisdag 23, juni 2026, 23:56:11

meddelande delen på forumet? by Au
lördag 20, juni 2026, 08:35:18

Bad jokes. by Tyr
fredag 19, juni 2026, 19:36:53

Oseriösa säljare på Tradera. by Tyr
torsdag 18, juni 2026, 19:33:32

(Såld)[Säljes]: Lot om 5 st 1oz silvermynt (3 Kookaburror, 1 koala & 1 Panda) by Mange
torsdag 18, juni 2026, 17:20:42