Författare Ämne: Riksbanken  (läst 79585 gånger)

Utloggad Hodja

  • Kopparmedlem
  • **
  • Antal inlägg: 86
  • Affärsomdömen: 23
SV: Riksbanken
« Svar #75 skrivet: fredag 06, september 2019, 05:09:46 »
Hur f*n kan svenska kronan stärkas på denna rapport??

Inte alls konstigt. Marknaden förväntade sig tydliga signaler om att räntehöjningarna skjuts fram, och dessa signaler uteblev. Vissa analytiker, t ex Nordeas, förväntade sig t o m en SÄNKNING i år, vilket nog får ses som helt uteslutet nu.

mjo, låter iofs logiskt, men med den patetiska höjningsprognosen kommer vi troligtvis inte ens upp till 0 innan det blir dags för djupa sänkningar igen.

Utloggad Cash Is King

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 707
  • Affärsomdömen: 2
Riksbanken
« Svar #76 skrivet: torsdag 19, december 2019, 15:07:14 »
För en gångs skull följer Riksbanken sin egna tidigare prognos och kommer enligt uttalande av Stefan Ingves att höja reporäntan till 0% men säger samtidigt att räntan väntas ligga kvar på noll procent de närmaste åren. Enligt beslut i april 2019 köper Riksbanken samtidigt statsobligationer till ett nominellt belopp om sammanlagt 45 miljarder kronor från juli 2019 till december 2020. "Med den expansiva penningpolitiken bedöms konjunkturen bli balanserad under kommande år och förutsättningarna vara goda för en inflation nära målet även framöver." - enligt Riksbanken. Beslutet om reporäntan tillämpas från den 8 januari 2020.

https://www.riksbank.se/sv/press-och-publicerat/nyheter-och-pressmeddelanden/pressmeddelanden/2019/reporantan-hojs-till-noll-procent/
https://www.riksbank.se/globalassets/media/nyheter--pressmeddelanden/pressmeddelanden/2019/pressmeddelande-19-dec-2019-reporantan-hojs-till-noll-procent.pdf
https://www.riksbank.se/sv/press-och-publicerat/riksbanken-play/
https://www.riksbank.se/globalassets/media/rapporter/ppr/svenska/2019/191219/diagram-penningpolitisk-rapport-december-2019.pdf


Utloggad Unmanipulatable

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 816
  • Affärsomdömen: 4
SV: Riksbanken
« Svar #77 skrivet: torsdag 19, december 2019, 19:37:12 »
Tack Cash Is King för summeringen av vad den trollande direktionen på Brunkebergs torg hittar på med sina trollspön!
För en gångs skull följer Riksbanken sin egna tidigare prognos och kommer enligt uttalande av Stefan Ingves att höja reporäntan till 0%

Det som planekonomerna har gjort är enligt vad som basuneras ut att fimpa minusräntan och gått upp till nollräntepolicy..  från nirp till zirp..
Inte helt sant.. och nu talar jag inte om marknadsräntor. Utan centralplanerarnas räntor...De är fortfarande negativa. OK att repo blir noll men inlångsräntan är alltjämt minus.

Ni vet ju att typ Handelsbanken har negativa marknadsräntor.  De höjer ju avgiften för de som har ett sparkonto. Bara ett exempel på negativa spar/marknadsräntor

https://www.riksbank.se/sv/statistik/sok-rantor--valutakurser/reporanta-in--och-utlaningsranta/

Inlåningsräntan blev negativ juli 2014 , tycker inte att det talas om detta så mycket som det förtjänar att talas om.
Repo blev negativ februari 2015. Det berättade iaf gammelmedia.


"Enligt beslutet i april 2019 köper Riksbanken statsobligationer till ett nominellt belopp om sammanlagt 45 miljarder kronor från juli 2019 till december 2020"
Svenska kronans bödlar (som avrättar pensionssparare) på riksbanken skapar mer pengar, via en del obligationsköp till minusräntor väl ?

"Penningpolitiken anpassas efter utsikterna

Om konjunktur- och inflationsutsikterna skulle förändras kan penningpolitiken behöva anpassas. Förbättrade utsikter skulle motivera en högre ränta. Men om ekonomin istället skulle utvecklas sämre än väntat kan direktionen komma att såväl sänka reporäntan som vidta andra åtgärder för att göra penningpolitiken mer expansiv."

Trollkarlarna säger här ovan att konjunkturen är en faktor i räntebesluten. Ja hörni ingen är väl så naiv att man tror på Sveriges utveckling, men man kanske tror att andra valutor ska prestera ännu sämre? Den globala finansparasitmaffian är ju global så  det kunde ju vara ett argument för att tro på SEKetas.

Antalet människor som är inskrivna på arbetsförmedlingen är 600 k..   Och ni vet ju hur duktiga arbetsförmedlingen är. . De är så duktiga så att de just nu bråkas för fullt om man ska stänga hundratals kontor i hela Sverige...  Sjöstedt låtsades att han skulle fälla januari-kartellen men det blev ju inget.  De ska behålla kontoren säger de iofs nu men inte i vilken omfattning.. Öppet en dag i månaden för att administrera alla bidrag, låtsasjobb och A-kassa?

Runt 125k uppehållstillstånd under 2019... gränserna är stängda enligt lögnpressen och vår fantastiske statsminister.

Det finns ingen efterfrågan på utrikesfödda analfabeter, sa Annicka Carlsson, verksamhetssamordnare på Arbetsförmedlingen  i "Uppdrag granskning" i SVT. Det var ärligt sagt. Fick hon sparken?

61 kommuner höjer nu skatten och gör kraftiga besparingar på svenskarnas välfärd.

Riksbanken räknar alltså mot bakgrund av ovanstående med fortsatt tillväxt. Hittills så har man haft en ökning av BNP mycket till följ av befolkningsökning och lån och att pungslå svensken på de sista korvörena via skatter avgifter lån och "satsningar" på "svarta hål". Ni vet som man klämmer ur det sista ur en en tub med Kalles Kaviar med en brödkavel. Sen klipper man upp tuben för att komma åt de sista milligramen. Brukar inte göra så själv men våra härskare, de går gärna över våra lik för att korpa åt sig till sista blodsdroppen.

Frågan är om det ska fortsätta med 100-200k fler "nyanlända" varje år som kommer att bli en nettokostnad för överskådlig tid... Är det detta som ska hålla uppe BNP-tillväxt?   Tror inte det fungerar så länge till.   Nu vill jag verkligen göra er uppmärksamma på en sak som ni kanske inte tänkt på. Vet ni att nettoutvandringen av svenskar är ett faktum (inte svenska medborgare utan SVENSKAR) ? Iaf de år som jag har tittat på.  De som kommer istället har en lägre skattekraft. Sug på den. Nettovärdena är lika relevanta som de är bortglömda.

Vad mer kan få Riksbanken att höja räntan baserat på att det ska gå bättre för Sverige tillväxtmässigt ? .Däremot så kommer det bli ett allt större förtroende-ras hos världsmarknaden för våra marionetter till lokalhärskare och deras förmåga att styra Sverige och SEKetas... (Sveriges befolkning kan också komma till samma insikt). Detta kommer göra importen så dyr att det ju kan leda till höjd ränta.  Men när det händer så fungerar ju inte ens den konstgjorda andningen som en planekonomiskt underränta innebär heller.  Det går åt h-vete mina vänner.  Fast vi kommer ju klara oss :) Passa på att njuta av julen. Kanske sista gången folk kommer säga god jul till varandra.   "Happy Holidays" säger de ju nuförtiden, de små liven.   

Inloggad Birka

  • Rhodiummedlem
  • **
  • Antal inlägg: 3328
  • Affärsomdömen: 133
SV: Riksbanken
« Svar #78 skrivet: torsdag 19, december 2019, 20:06:21 »
Jaa...men nu är ju i alla fall SD störst   :D

Utloggad grinne

  • Medlem
  • *
  • Antal inlägg: 45
  • Affärsomdömen: 0
SV: Riksbanken
« Svar #79 skrivet: torsdag 19, december 2019, 23:09:20 »
Det som planekonomerna har gjort är enligt vad som basuneras ut att fimpa minusräntan och gått upp till nollräntepolicy..  från nirp till zirp..
Inte helt sant.. och nu talar jag inte om marknadsräntor. Utan centralplanerarnas räntor...De är fortfarande negativa. OK att repo blir noll men inlångsräntan är alltjämt minus.

Ja, inlåningsräntan blir fortfarande negativ. Reporäntan är ju bara en fiktiv ränta, som ligger mellan in- och utlåningsräntorna som är de räntesatser som verkligen används.

Men Sveriges Radio påstår att riksbanken ÖVERGER minusräntan:

https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=7370947

En möjlighet är att det är en prao-elev på SR som skrivit artikeln.

Men betydligt troligare är att SR inte anser att befolkningen ska ha några som helst kunskaper om hur vårt penningsystem fungerar.

Då publicerar man artiklar utan några som helst faktakoppingar.

Inloggad laban77

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 529
  • Affärsomdömen: 2
SV: Riksbanken
« Svar #80 skrivet: fredag 20, december 2019, 10:32:55 »
Ni vet ju att typ Handelsbanken har negativa marknadsräntor.  De höjer ju avgiften för de som har ett sparkonto. Bara ett exempel på negativa spar/marknadsräntor

Japp. Jag och min fru har haft ett gemensamt räkningskonto i HB under många år, bara för att betala gemensamma räkningar smidigt. Efter nyår kommer de att ta ut en avgift (totalt 600kr /år) för oss båda, bara för att vi har ett konto där. Inget kort eller så. Vi byter bank, en typiskt svensk lågmäld protest, och konstaterar att det är dyrt med fiat.

Inloggad Fantom

  • Butiksinnehavare
  • Platinamedlem
  • *
  • Antal inlägg: 1560
  • Affärsomdömen: 403
  • "Allting är relativt"
SV: Riksbanken
« Svar #81 skrivet: fredag 20, december 2019, 15:00:39 »
Ni vet ju att typ Handelsbanken har negativa marknadsräntor.  De höjer ju avgiften för de som har ett sparkonto. Bara ett exempel på negativa spar/marknadsräntor

Japp. Jag och min fru har haft ett gemensamt räkningskonto i HB under många år, bara för att betala gemensamma räkningar smidigt. Efter nyår kommer de att ta ut en avgift (totalt 600kr /år) för oss båda, bara för att vi har ett konto där. Inget kort eller så. Vi byter bank, en typiskt svensk lågmäld protest, och konstaterar att det är dyrt med fiat.

Kollar avgifter och priser som gäller från 2020, hittar inga avgifter för att ha ett konto hos HB, ingenting som skulle kosta 600 kr. (Ja, avgift, enklid firma 600 kr, var det det du menade kanske).

Inloggad Birka

  • Rhodiummedlem
  • **
  • Antal inlägg: 3328
  • Affärsomdömen: 133
SV: Riksbanken
« Svar #82 skrivet: fredag 20, december 2019, 15:30:49 »
Frugan och jag har också ett av våra konton gemensamt i HB och vi har inte hört ngt om avgift.
Det kanske bara är lokalt. Du kan ju i så fall flytta över till ett annat HB-kontor.

Utloggad Jukka

  • Kopparmedlem
  • **
  • Antal inlägg: 51
  • Affärsomdömen: 6
SV: Riksbanken
« Svar #83 skrivet: fredag 20, december 2019, 21:31:14 »

Inloggad Birka

  • Rhodiummedlem
  • **
  • Antal inlägg: 3328
  • Affärsomdömen: 133
SV: Riksbanken
« Svar #84 skrivet: fredag 20, december 2019, 21:46:42 »
Där ser man. Tack för info.

Utloggad Unmanipulatable

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 816
  • Affärsomdömen: 4
SV: Riksbanken
« Svar #85 skrivet: söndag 22, december 2019, 20:46:12 »
Carolina Sundell har fångat in bankernas gisslantagande av vår infrastruktur och de risker som är förenade med detta. Som sagt, en politisk karriär får lätt ett abrupt slut om man gynnar folket före bankerna. Resultatet ser vi.


https://www.realtid.se/debatt/ny-riksbankslag-baserad-pa-felaktiga-premisser









"Ny Riksbankslag baserad på felaktiga premisser

De som hittills kommenterat Riksbankskommitténs utredning, har missat att klargöra vad som gör uppdateringen av Riksbankslagen rent fientlig mot staten och i förlängningen folket. Det skriver Carolina Sundell, ekonomijournalist och samhällsdebattör.


Det är ytterst problematiska att riksbanksutredningen blir klar innan en annan vital utredning, som borde kommit först, nämligen statens roll på betalningsmarknaden (2018/19:RB3). När denna viktiga utredning dröjer, det går här att tala om snigelns fart, så gynnar detta storbankerna och de kan åtnjuta en fortsatt obestridd maktställning.

Affärsbankerna sitter i dag på i stort sett hela betalningssystemet, Riksbankens ställning är klart underminerad och dess arsenal med verktyg för att styra penningpolitiken har sedan kreditavregleringen 1985, kontinuerligt försvagats. När kontanterna försvunnit —som är de enda pengarna utgivna av Riksbanken och i dag finns mindre än 2 procent kontanter — så har även dess makt att utöva kontrollera betalningsväsendet/penningsystem upphört. Centralbankerna har blivit kungar utan land, som professor Joseph Huber anförde, på Positiva Pengars konferens The Future of Money. När affärsbankerna i dag skapar pengar i samband med lån, besitter de en otrolig makt.

Med en sådan maktfördelning, behövde Riksbankskommittén fatta beslut om ny lagstiftning, en svår sits utan tvekan. Skulle kommittén visa alla sina kort för affärsbankerna eller bluffa och ställa hårt mot hårt för att värna nationens säkerhet? De folkvalda i denna parlamentariska utredning valde att vara mer än tillmötesgående mot bankregimen och lova affärsbankerna likviditetsstöd (både till enskilda banker och hela banksektorn) och all uppbackning som kan behövas vid en kris.

Låt oss prova ett tankeexperiment; att utredningen av betalningsmarknaden blivit avklarad först och på så vis funnit att det är högst nödvändigt att staten utfärdar en e-krona (statliga pengar) och därmed behåller sin roll som garant av den svenska kronan. Dessutom kanske utredningen ville gå så långt att ge staten befogenheter att styra över penningmängden igen. Ett litet ingrepp som inte vore en minut för sent. Betalningssystemet skulle då inte stå och falla med bankerna och inte heller skulle kreditexpansion vara enda vägen till att styra penningmängden.


I stället har Sverige fått en uppdaterad Riksbankslag utifrån felaktiga premisser, dessa bygger på att vi har en bankregim, när vi torde leva i ett land med ett demokratiskt penningsystem. Inte nog med det, Riksbankskommittén räds inte för att peka finger åt staten genom att skriva in ett förbud mot ”monetär finansiering”, vad ordföranden för kommittén under pressträffen kallade för helikopterpengar. Det innebär att Riksbanken inte får dela ut pengar till staten, via statsbudgeten och i förlängningen inte till folket. Detta är minst lika flagrant.

I denna stund är det på tiden att svenskarna sätter sig in i hur penningsystemet fungerar, för om det privatiseras förlorar vi inte bara makten över pengarna utan vår suveränitet.

Carolina Sundell
Ekonomijournalist och samhällsdebattör "

Utloggad cyber

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 862
  • Affärsomdömen: 10
SV: Riksbanken
« Svar #86 skrivet: onsdag 25, december 2019, 20:00:47 »
Är det inte märkligt att den större delen av alla tyckare tyckte det var vansinnigt att införa minusränta (för att det  skulle driva upp tillgångspriserna, skapa bubblor, öka på klyftorna i samhället etc), men att man nu svängt till att det är vansinne att höja tillbaka till nollränta (för att ekonomin inte skulle tåla det).

Dessutom är det ju direkt larvigt att tro att en skillnad på 0.25% i reporäntan är så otroligt avgörande för samhället i stort... snacka om att zooma in sig på en liten detalj, när det finns mycket större saker i rörelse i Sverige (och världen) idag.

Det är bara en massa rubriksökande och navelskådande i min mening...
« Senast ändrad: torsdag 26, december 2019, 14:10:56 av cyber »

Utloggad Aurum_Argentum

  • Kopparmedlem
  • **
  • Antal inlägg: 68
  • Affärsomdömen: 0
SV: Riksbanken
« Svar #87 skrivet: torsdag 26, december 2019, 11:13:09 »
Nyckelordet är "tyckare". Krönikorna och "analyserna" skall levereras på något sätt... Ingen får klick på att vara nöjd.

Men visst är 25 punkter hit eller dit ingenting att orda om. Det kommer knappast ens påverka bankernas bolåneräntor, för att inte tala om något annat, och bankerna fungerar som bekant som bensinbolagen - upp direkt på tillgångsprishöjningar och ner med en fördröjning på ett halvår.

Utloggad grinne

  • Medlem
  • *
  • Antal inlägg: 45
  • Affärsomdömen: 0
SV: Riksbanken
« Svar #88 skrivet: fredag 27, december 2019, 14:13:12 »
... och bankerna fungerar som bekant som bensinbolagen - upp direkt på tillgångsprishöjningar och ner med en fördröjning på ett halvår.

Nej, bankerna fungerar inte som bensinbolagen, även om du har rätt i att de är snabba på att höja sina priser rent generellt.

Bankerna skapar som bekant pengar ur tomma intet när de beviljar ett lån, och de lånar alltså inte ut pengar som de lånat av riksbanken. De lånar ut nya pengar som inte innebär någon (direkt) räntekostnad för bankerna till riksbanken.

Ett bensinbolag köper in bensin, lägger sedan på sin egen vinstmarginal och säljer sedan bensinen till slutkonsumenten.

Bankerna behöver visserligen riksbankspengar för att reglera sina skulder sinsemellan, och eftersom de innehar riksbankspengar kommer en höjd riksbanksränta att innebära att de får ökade utgifter. Men det finns ingen direkt koppling mellan de riksbankspengar som de behöver för skuldreglering bankerna emellan och de kreditpengar som de skapar ur intet för att sedan låna ut till ränta åt privatpersoner.

En bank kan alltså skapa  en miljon kr och låna ut till en privatperson utan att de behöver låna en krona extra av riksbanken.

Utloggad Aurum_Argentum

  • Kopparmedlem
  • **
  • Antal inlägg: 68
  • Affärsomdömen: 0
SV: Riksbanken
« Svar #89 skrivet: fredag 27, december 2019, 21:13:17 »
Tja, det låter sig sägas. I praktiken är den distinktionen meningslös för mig som bolånetorsk, eftersom ingen bank i världen kommer låta mig låna under repo, oavsett om de kan trolla fram pengarna ur intet eller inte. Varför skulle de?


 

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Oseriösa säljare på Tradera. by Jakob264
Idag kl. 11:19

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående guldspot. by Jakob264
Idag kl. 11:02

Ny medlem? Läs detta först! by Jakob264
Idag kl. 10:58

Värde, hur stora serier av SWEA mynten? by sff123
Igår kl. 03:02

The great taking -David Rogers Webb by Maestro
onsdag 22, januari 2025, 19:56:21

Säljes: 1oz Guld Maple Leaf 50 dollar Elisabeth II by TheHun
lördag 18, januari 2025, 18:26:12

Guldinvestering? by lundis
torsdag 16, januari 2025, 14:31:45

Monetary Metals - Investera och få ränta med Guld/Silver innehav?! by sputnik
torsdag 16, januari 2025, 08:37:37

silvermynt köpes by Spade
måndag 13, januari 2025, 12:04:31

Den STORA tråden för aktier i gruvbranschen by Krippa
torsdag 09, januari 2025, 22:45:17

Köpes: Kookaburra silver 1 oz 2023 + 2024 by Frederyck
torsdag 09, januari 2025, 10:23:31

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående silverspot by JL_GBG
torsdag 09, januari 2025, 10:06:41

Bad jokes. by Tyr
tisdag 07, januari 2025, 20:16:36

Ny medlem! by toblov
tisdag 07, januari 2025, 16:59:39

Ny medlem by toblov
tisdag 07, januari 2025, 16:59:20