Författare Ämne: Riksbanken  (läst 80214 gånger)

Utloggad Cash Is King

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 708
  • Affärsomdömen: 2
Riksbanken
« Svar #105 skrivet: torsdag 01, juli 2021, 19:12:07 »
Stefan Ingves meddelar fortsatt expansiv penningpolitik eftersom han tycker att inflationen är för låg.
Med andra ord köp guld och silver istället för att ha tillgångar i SEK och andra fiatvalutor vars värde är på väg mot noll i allt snabbare takt.

https://www.riksbank.se/sv/press-och-publicerat/nyheter-och-pressmeddelanden/pressmeddelanden/2021/penningpolitiskt-beslut--nollranta-och-vardepapperskop-for--inflation-varaktigt-nara-2-procent/

https://twitter.com/riksbanken/status/1410585467788144643?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet
https://www.youtube.com/watch?v=SUHNs3-M0Ig


Inloggad august

  • Global Moderator
  • Rhodiummedlem
  • *
  • Antal inlägg: 2094
  • Affärsomdömen: 50
SV: Riksbanken
« Svar #106 skrivet: torsdag 01, juli 2021, 23:13:22 »
Deprimerande, om än inte förvånande.

Jag skulle vilja se ett politiskt parti som gick till val på uttrycket ”Inflation är stöld.”, men jag är väl medveten om att detta aldrig kommer att ske. De skulle sannolikt få min röst.

Utloggad Mark

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 295
  • Affärsomdömen: 19
SV: Riksbanken
« Svar #107 skrivet: måndag 05, juli 2021, 02:46:45 »
https://www.riksbank.se/sv/press-och-publicerat/nyheter-och-pressmeddelanden/pressmeddelanden/2021/penningpolitiskt-beslut--nollranta-och-vardepapperskop-for--inflation-varaktigt-nara-2-procent/

citat 1:
Prognos för reporäntan*
                      2021 kv2    2021 kv3    2021 kv4    2022 kv3    2023 kv3    2024 kv3   
   Reporänta    0,00 (0,00)    0,00 (0,00)    0,00 (0,00)    0,00 (0,00)    0,00 (0,00)    0,00

citat 2:
Direktionen kan sänka reporäntan eller på annat sätt göra penningpolitiken mer expansiv om inflationsutsikterna försvagas.

Tänkte de fel nu eller är det jag som inte hänger med?

Inloggad sff123

  • Platinamedlem
  • *
  • Antal inlägg: 1825
  • Affärsomdömen: 84
SV: Riksbanken
« Svar #108 skrivet: måndag 05, juli 2021, 09:55:07 »
Minusränta är stimulansen dom pratar om  :D

Utloggad Mark

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 295
  • Affärsomdömen: 19
SV: Riksbanken
« Svar #109 skrivet: onsdag 07, juli 2021, 15:16:16 »
QE, Deficit spending, Negative real interest rates, Negative real rates. Centralbankerna bidrar i stor utsträckning till boom-bust-cykeln.



Stan Druckenmiller:

"Lets start with the FED and inequality. I dont think there has been any greater engine of inequality than the FED reserve bank of the USA the last 11 years."

Även, fritt översatt, vi har aldrig haft en deflation bust på grund av att vi haft för låg inflation när noll eller 1,5 %...... vi har dem på grund av de enorma asset bubbles.

https://vimeo.com/548917378

Utloggad Cash Is King

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 708
  • Affärsomdömen: 2
Riksbanken
« Svar #110 skrivet: måndag 20, december 2021, 14:23:49 »
Riksbanken ansluter sig till Federal Reserves repofacilitet i dollar.
Nedanstående information finns att läsa på Riksbankens hemsida.

"Riksbanken har beslutat att ansluta sig till den amerikanska centralbanken Federal Reserves stående repofacilitet i dollar. Därmed ökar Riksbankens beredskap att använda valutareserven för att exempelvis stärka tillgången till likviditet i amerikanska dollar i det svenska finansiella systemet."

"Federal Reserves stående repofacilitet ger Riksbanken ytterligare ett verktyg som kan användas för att omvandla amerikanska statsobligationer till dollar. Att repa med Federal Reserve innebär en mycket låg motpartsrisk för Riksbanken.
I mars 2020 meddelade Federal Reserve att de skulle införa en ny repofacilitet som kallas för FIMA (Foreign and International Monetary Authorities) i syfte att stödja funktionaliteten på de finansiella marknaderna inklusive den amerikanska statsobligationsmarknaden. Genom repofaciliteten har utländska centralbanker möjlighet att repa amerikanska statspapper med Federal Reserve för att erhålla amerikanska dollar. Faciliteten var till en början temporär men i juli 2021 beslutade Federal Reserve att FIMA-faciliteten skulle permanentas."

https://www.riksbank.se/sv/press-och-publicerat/nyheter-och-pressmeddelanden/nyheter/2021/riksbanken-ansluter-sig-till-federal-reserves-repofacilitet-i-dollar/
https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/fima-repo-facility.htm

Utloggad Mark

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 295
  • Affärsomdömen: 19
SV: Riksbanken
« Svar #111 skrivet: måndag 20, december 2021, 18:50:12 »
Hur skiljer det här sig från den swap line vi har med USA?

Utloggad Cash Is King

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 708
  • Affärsomdömen: 2
Riksbanken
« Svar #112 skrivet: torsdag 10, februari 2022, 17:44:15 »
Stefan Ingves meddelar att Riksbanken fortsätter med 0,00% reporänta trots att inflationen är hög och t.o.m. överstiger Riksbankens fejkade KPIF mål om 2% med drygt 100%, KPIF för december 2021 var 4,1%. Att andra varor, tjänster och tillgångar som inte räknas med i Riksbankens inflationsberäkning enligt KPIF är inget som Riksbanken eller Stefan Ingves bryr sig om. Kanske Stefan Ingves tankar mera kretsar kring stundande pensionärsliv varför dagens inflationsproblem är något som han medvetet skjuter framför sig och planerar överlåta till sin efterträdare? Ingves mandatperiod löper fram till och med 2022-12-31.

"Penningpolitiskt beslut: Nollränta och oförändrat innehav av värdepapper
PRESSMEDDELANDE Eftersom energipriserna har ökat så snabbt är inflationen nu hög. Men Riksbanken bedömer att den faller tillbaka under året. För att inflationen ska vara nära målet på lite sikt behöver penningpolitiken ge ett fortsatt stöd. Direktionen har därför beslutat att behålla reporäntan på noll procent och att Riksbanken under andra kvartalet 2022 ska köpa obligationer för 37 miljarder kronor för att kompensera för förfall i innehavet av värdepapper. Direktionens prognos är som tidigare att innehavet kommer att vara ungefär oförändrat under 2022, vartefter det gradvis minskar. Prognosen är också att reporäntan höjs under andra halvåret 2024, vilket är något tidigare än Riksbankens bedömning i november."

https://www.riksbank.se/sv/press-och-publicerat/nyheter-och-pressmeddelanden/pressmeddelanden/2022/penningpolitiskt-beslut--nollranta-och-oforandrat-innehav--av-vardepapper/

https://www.riksbank.se/sv/penningpolitik/inflationsmalet/inflationen-just-nu

Utloggad Cash Is King

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 708
  • Affärsomdömen: 2
Riksbanken
« Svar #113 skrivet: torsdag 28, april 2022, 13:19:56 »
Stefan Ingves meddelar att reporäntan höjs till 0,25 procent enligt pressmeddelande från Riksbanken.

"Inflationen har stigit till den högsta nivån sedan 1990-talet och kommer att vara hög ännu en tid. För att motverka att den höga inflationen biter sig fast i pris- och lönebildningen har direktionen beslutat att höja reporäntan från noll till 0,25 procent. Direktionens prognos är att räntan höjs gradvis framöver och att den ligger något under 2 procent om tre år. Direktionen har också beslutat att sänka takten i Riksbankens köp av värdepapper under andra halvåret i år så att innehavet börjar minska, samt att Riksbanken ska sluta köpa statsskuldsväxlar från och med den 28 april. På så sätt anpassas penningpolitiken så att inflationen återgår till inflationsmålet."

https://www.riksbank.se/sv/press-och-publicerat/nyheter-och-pressmeddelanden/pressmeddelanden/2022/reporantan-hojs-till-025-procent/

Utloggad cyber

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 862
  • Affärsomdömen: 10
SV: Riksbanken
« Svar #114 skrivet: torsdag 28, april 2022, 15:50:04 »
Stefan Ingves meddelar att reporäntan höjs till 0,25 procent enligt pressmeddelande från Riksbanken.

Sanningens ögonblick... räcker de nu planerade räntehöjningarna för att stoppa den skenande inflationen eller måste det till fler?

Och vad händer med ekonomin/börsen när vi närmar oss 2% reporänta?

Det var ett misstag att hålla fast vid nollräntepolitiken så länge, det tycker jag man kan säga redan nu iom riskerna som byggts upp, men hur stort det misstaget var vet vi inte ännu...

Min magkänsla är en relativt mild lågkonjunktur och en börs som står still, kanske i flera år. Bostadsmarknaden backar nog en del, kanske 10%.

Inloggad Birka

  • Rhodiummedlem
  • **
  • Antal inlägg: 3328
  • Affärsomdömen: 133
SV: Riksbanken
« Svar #115 skrivet: torsdag 28, april 2022, 16:09:54 »
Good for the gold!

Inloggad hasse_A

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 647
  • Affärsomdömen: 6
SV: Riksbanken
« Svar #116 skrivet: torsdag 28, april 2022, 16:46:12 »
Sanningens ögonblick... räcker de nu planerade räntehöjningarna för att stoppa den skenande inflationen eller måste det till fler?

Skulle inte tro att det räcker på långa vägar. För att komma till rätta med inflationen behöver räntan upp över inflationen. Alltså positiv realränta.
D.v.s. 7-8% i nuläget.
Detta under förutsättning att vi kan lita på de officiella inflationssiffrorna.
Vi har nu en inflation på strax över 6%.
Vad den är när den toppar på får framtiden utvisa.

Utloggad Mark

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 295
  • Affärsomdömen: 19
SV: Riksbanken
« Svar #117 skrivet: torsdag 28, april 2022, 16:46:17 »
Stefan Ingves meddelar att reporäntan höjs till 0,25 procent enligt pressmeddelande från Riksbanken.

"Inflationen har stigit till den högsta nivån sedan 1990-talet och kommer att vara hög ännu en tid. För att motverka att den höga inflationen biter sig fast i pris- och lönebildningen har direktionen beslutat att höja reporäntan från noll till 0,25 procent. Direktionens prognos är att räntan höjs gradvis framöver och att den ligger något under 2 procent om tre år. Direktionen har också beslutat att sänka takten i Riksbankens köp av värdepapper under andra halvåret i år så att innehavet börjar minska, samt att Riksbanken ska sluta köpa statsskuldsväxlar från och med den 28 april. På så sätt anpassas penningpolitiken så att inflationen återgår till inflationsmålet."

https://www.riksbank.se/sv/press-och-publicerat/nyheter-och-pressmeddelanden/pressmeddelanden/2022/reporantan-hojs-till-025-procent/

Hur får man ett minskande innehav av värdepapper om man köper mindre? Måste man inte sälja för att minska innehavet? Eller är det obligationer som löper ut i större takt än det minskade inköpet?

Utloggad Sarek

  • Rhodiummedlem
  • **
  • Antal inlägg: 2191
  • Affärsomdömen: 27
  • Medlem #100
SV: Riksbanken
« Svar #118 skrivet: torsdag 28, april 2022, 17:05:17 »
Hur får man ett minskande innehav av värdepapper om man köper mindre? Måste man inte sälja för att minska innehavet? Eller är det obligationer som löper ut i större takt än det minskade inköpet?

I år har Riksbanken köpt värdepapper enbart för att kompensera för förfall i värdepappersportföljen.
Minskar de inköpen av värdepapper ytterligare, det kommande halvåret, så minskar således innehavet.

Utloggad Cash Is King

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 708
  • Affärsomdömen: 2
Riksbanken
« Svar #119 skrivet: torsdag 24, november 2022, 15:01:01 »
I dag meddelar Riksbanken att de höjer styrräntan med 0,75 procentenheter till 2,5 procent från den 30 november 2022.
Se nedanstående meddelande från Riksbankens hemsida.

"Styrräntan höjs med 0,75 procentenheter
PRESSMEDDELANDE Inflationen är fortfarande alldeles för hög. Den höga inflationen urholkar mångas köpkraft och gör det svårare för hushåll och företag att planera sin ekonomi. För att få ner inflationen och värna inflationsmålet har direktionen beslutat att höja styrräntan med 0,75 procentenheter till 2,5 procent. Prognosen visar att styrräntan sannolikt kommer att höjas ytterligare i början av nästa år för att då vara strax under 3 procent. Inflationsutvecklingen är fortsatt svår att bedöma och Riksbanken kommer att anpassa penningpolitiken på det sätt som behövs för att säkerställa att inflationen återförs till målet inom rimlig tid."
https://www.riksbank.se/sv/press-och-publicerat/nyheter-och-pressmeddelanden/pressmeddelanden/2022/styrrantan-hojs-med-075-procentenheter/
https://www.riksbank.se/globalassets/media/nyheter--pressmeddelanden/pressmeddelanden/2022/221124/pressmeddelande-24-november-2022-styrrantan-hojs-med-075-procentenheter.pdf

 

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

Guldström söker investerare, processa krossad malm från 1800'tals guld gruva. by Tyr
Idag kl. 18:42

silvermynt köpes by Spade
Idag kl. 15:15

Varför så stora priskskillnad mellan köp o sälj? by Au
Idag kl. 14:20

Nygammal medlem by 9darter
torsdag 13, februari 2025, 23:30:38

[Säljes/byte] 23/22karat bladguld by lalle
torsdag 13, februari 2025, 21:01:25

Den STORA tråden för aktier i gruvbranschen by JL_GBG
torsdag 13, februari 2025, 12:14:29

Vilse i universum? by mega_n
onsdag 12, februari 2025, 15:00:43

Bytes: silver mot platina by Coltrane
tisdag 11, februari 2025, 17:53:38

PAUS : Säljes 1 oz Krugerrand BU guldmynt i fint skick. (bilder) by mega_n
tisdag 11, februari 2025, 10:51:13

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående guldspot. by toblov
måndag 10, februari 2025, 18:22:32

SilverWars.org Kampen om det fysiska silvret! by gbz
måndag 10, februari 2025, 09:33:58

Hur stora guld mynt och tackor har ni i era stackar? by RemusTh
söndag 09, februari 2025, 14:50:48

Säljes Silver Somalia Elefanter, kilotacka Johnson Matthey + blandat by Coltrane
söndag 09, februari 2025, 06:27:51

[Sålt] 25st 5kr 1935 *pb* by JL_GBG
fredag 07, februari 2025, 09:29:12

[Säljes] 1kg silvertacka (modell chokladkaka*) pb by Grimi
fredag 07, februari 2025, 07:28:09