Författare Ämne: Bra böcker  (läst 5933 gånger)

Utloggad GuldJossan

  • Medlem
  • *
  • Antal inlägg: 13
  • Affärsomdömen: 1
Bra böcker
« skrivet: onsdag 24, juni 2015, 00:50:39 »
Jag har blivit mer och mer intresserad av finansbranschen, nationalekonomi, makroföretagsekonomi samt lite hur råvarubranscher funkar. Men inte bara hype kring att vi är påväg mot hyperinflation, utan snarare motsatsen. Få lite perspektiv på det hela.

Gärna från respektabla personer med visad framgång eller liknande.
Sen skulle jag vilja kika på material som eventuellt argumenterar för en"ny världsordning" med superlåga räntor om sådan finns:)

Riktigt bra böcker helt enkelt, skriv gärna bokens namn och kort innehåll. Kanske kan bli en liten klistrad boktråd:)

Tack!

Utloggad Asrael

  • Guldmedlem
  • *****
  • Antal inlägg: 665
  • Affärsomdömen: 8
SV: Bra böcker
« Svar #1 skrivet: torsdag 25, juni 2015, 01:19:30 »
Inte helt lätt :D  men kan ge dig lite funderingar över hur du kan leta vidare.

Alla ekonomer tycks läsa samma böcker och blir på så sätt blinda inför varandra. Den ena otestade teorin efter den andra bygger på teorier som i efterhand visar sig vara felaktiga. Eller så är det så pass enkelt att vi allihop är lurade och några enstaka individer har hittat ett fungerande koncept för hur man kan leva gott på andras bekostnad.

Centralbankerna är ute på obruten mark och de böcker du efterfrågar kommer nog först i efterhand. En hel del publikationer bör finnas men det rör sig endast om oprövade teorier och frågan är hur viktiga de är. Historien har visat att rådande ekonomer alltid haft fel i väsentliga delar och aldrig fått allting rätt. Därför kan man enligt min tro endast hitta något så när korrekta svar genom att titta på historien och beskrivningar av den. Även om historien har en tendens att upprepa sig i det stora perspektivet så gör den inte det på exakt samma sätt varje gång så även historiska perspektiv kan vara riktigt luriga och komplexa att placera in i dagens situation.

Skulddeflation har ägt rum i historien och finns beskriven sedan tidigare. Keynes skrev en hel del om debt saturation. Detta material har förfinats av andra under resans gång.

Vad är inflation och hyperinflation? Riksbanken går så långt att de anser att ökad relativ efterfrågan är inflation medan Ludwig von Mises menar att stigande priser är en effekt som följer av inflationen vilket är en utökning av penningmängden. Beroende på vilken definition du vill använda kan man säga att vi redan har haft en hyperinflation. Nu väntar vi bara på effekten som kan men inte behöver äga rum p g a skulddeflationen. Velocity of Money är ett viktigt begrepp i sammanhanget.

Låga räntor eller nollräntor skulle slarvigt kunna översättas till förbud mot räntor. I muslimska länder är räntor förbjudna. Bankerna löser det med procentuella avgifter i stället. Här finns en viktig skillnad, åtminstone i tanken, och det är att avgifterna betalas av pengar som redan existerar även om dessa måste intjänas i framtiden medan räntor betalas med nya pengar som skapas i framtiden och på så sätt orsakar inflation. Det finns en hel del skrivet om tillväxt utan kreditexpansion vilket är vad jag försöker beskriva och förmodligen är motsatsen till det system vi lever i idag. Under de senaste decennierna har man försökt boosta ekonomierna genom att skapa tillfälliga krediter under lågkonjunktur vilka man sedan drar tillbaka när ekonomierna är överhettade. Varje sådan cykel resulterade dock i kraftig inflation och p g a den exponentiella funktion räntepåslaget på krediterna skapar når man till slut en punkt där räntorna måste vara låga och nya pengar enorma i antalet. Att det förr eller senare kommer spricka förstår en 5-åring, men inte ekonomerna som tror de kan skapa oändlig tillväxt i en ändlig värld.

Tipsar slutligen om en bok av Thomas Pikkety som är i ropet och kan vara intressant. Har man läst Das Kapital, Marx, ser man några paralleller.

Kapitalet under 2000-talet
http://www.adlibris.com/se/bok/capital-in-the-twenty-first-century-9780674430006

Svensk sammanfattning
http://www.adlibris.com/se/bok/thomas-pikettys-kapitalet-i-det-tjugoforsta-arhundradet-sammanfattning-svenskt-perspektiv-9789187419621

mrSju

  • Gäst
SV: Bra böcker
« Svar #2 skrivet: söndag 20, mars 2016, 09:45:36 »
Jag lånar denna tråden.

Vilken är den bästa boken för guldmynt? Jag vill kunna se alla (?) världens guldmynt där vikt och samtliga mått står, och gärna hur stor upplagan är för varje guldmynt och respektive årtal. finns det någon sån bok ens?

Utloggad august

  • Global Moderator
  • Rhodiummedlem
  • *
  • Antal inlägg: 2260
  • Affärsomdömen: 50
Bra böcker
« Svar #3 skrivet: måndag 21, mars 2016, 19:56:04 »
Finns bara ett svar: Krause. Det finns andra böcker för delområden (t ex US gold coins, eller bara om Sovereigns, etc). Men allt i en bok betyder Krause. Den är så central att man ofta ser referenser typ KM#4711.2 vilket betyder variant 2 av mynt 4711 i Krause. Värd pengarna.

mrSju

  • Gäst
SV: Bra böcker
« Svar #4 skrivet: måndag 21, mars 2016, 21:48:02 »
Finns bara ett svar: Krause. Det finns andra böcker för delområden (t ex US gold coins, eller bara om Sovereigns, etc). Men allt i en bok betyder Krause. Den är så central att man ofta ser referenser typ KM#4711.2 vilket betyder variant 2 av mynt 4711 i Krause. Värd pengarna.


Boktiteln är alltså Krause? Hittar ingen bok vid detta namn.

kan denna vara nått att ha annars?
http://www.adlibris.com/se/bok/gold-coins-of-the-world-9780871843081

Utloggad august

  • Global Moderator
  • Rhodiummedlem
  • *
  • Antal inlägg: 2260
  • Affärsomdömen: 50
Bra böcker
« Svar #5 skrivet: tisdag 22, mars 2016, 00:47:28 »
Jag har hört talas om Friedberg men aldrig läst i den själv. Den är säkert också bra.
Krause är (numera) förlaget. Fullständigt namn är Standard Catalog of World Gold Coins. Min har ISBN 1-4402-0424-1.

Utloggad ManoleteSTHLM

  • Palladiummedlem
  • ****
  • Antal inlägg: 472
  • Affärsomdömen: 12
SV: Bra böcker
« Svar #6 skrivet: tisdag 22, mars 2016, 21:22:20 »
Jag skulle vilja rekommendera James Rickards två böcker Currency Wars (2011) och Death of Money (2014). De fungerar som en ögonöppnare för många och de tar upp det underliggande valutaproblemet i dagens ekonomi.

Rickards tredje bok i den här kategorin släpps nu i April - The New Case for Gold. Årets mest emotsedda bok i det Manoletiska hushållet.

Preview:

They say John Maynard Keynes called gold a "barbarous relic."
They say there isn’t enough gold to support finance and commerce.
They say the gold supply can’t increase fast enough to support world growth.

They’re wrong.

In this bold manifesto, bestselling author and eco­nomic commentator James Rickards steps forward to defend gold—as both an irreplaceable store of wealth and a standard for currency.
 
Global political instability and market volatility are on the rise. Gold, always a prudent asset to own, has become the single most important wealth preserva­tion tool for banks and individuals alike. Rickards draws on historical case studies, monetary theory, and personal experience as an investor to argue that:
 
• The next financial collapse will be exponentially bigger than the panic of 2008.
• The time will come, sooner rather than later, when there will be panic buying and only central banks, hedge funds, and other big players will be able to buy any gold at all.
• It’s not too late to prepare ourselves as a nation: there’s always enough gold for a gold standard if we specify a stable, nondeflationary price.
 
Providing clear instructions on how much gold to buy and where to store it, the short, provocative argu­ment in this book will change the way you look at this “barbarous relic” forever.
« Senast ändrad: tisdag 22, mars 2016, 21:45:48 av ManoleteSTHLM »

 

Sponsorer

Opulence by LKL
Exklusiva Samlarmynt

Guld & Silverpriser

Senaste Inlägg

1/4 oz Gold Libertad- Nära spot! by AndrewJackson72
Idag kl. 09:46

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående guldspot. by AndrewJackson72
Idag kl. 04:49

Ny medlem, intresse silver och guld by ífing
Igår kl. 14:19

Sprickor i silvermarknaden? by Stacker
fredag 06, mars 2026, 20:35:37

Den STORA (enda) tråden för kommentarer angående silverspot by gbz
fredag 06, mars 2026, 14:17:04

Prissättning vid köp/sälj mellan privatpersoner. Silver (även Guld). by pennypacker
fredag 06, mars 2026, 11:09:43

Långsiktigt by fåtöljpanda
torsdag 05, mars 2026, 22:32:03

Svenska äldre silvermynt säljes by Silverstiernan
torsdag 05, mars 2026, 16:20:04

1 oz Canada Maple Leaf Silvermynt Säljes by Rixen82
tisdag 03, mars 2026, 22:41:14

2 OZ Silver Kraken & Captain by AndrewJackson72
tisdag 03, mars 2026, 22:41:14

Till salu!- Bankroll Libertad 1 oz silver by AndrewJackson72
tisdag 03, mars 2026, 22:39:40

2 oz silvertacka- Säljes by AndrewJackson72
tisdag 03, mars 2026, 22:37:38

Ny medlem (nygammal). Guldflisan by Strokur
tisdag 03, mars 2026, 13:26:27

[Sålda] Monsterboxar (tomma) by Fantom
måndag 02, mars 2026, 18:48:20

Silver säljes! 1 oz Drakar by AndrewJackson72
måndag 02, mars 2026, 18:32:02