Det kan mycket väl finnas pengar kvar att tjäna på Londons bostadsmarknad, men det är spekulativt. Sundheten i priserna på lite sikt är tveksam. En
Londonbo kollade på siffrorna och kom fram till att det är klart billigare att flyg-pendla dagligen från Barca än att bo i London. Slutsats: Fastigheter är för dyrt, flyg är för billigt.
Poängen är att även om man skulle vilja spekulera i bostäder i London så är det inte ett argument för att sälja sitt guld. Guld har man ändå i portföljen som en försäkring mot att det skulle gå åt pipan.
Mest komiskt är nog ändå när de i slutet rekommenderar amerikanska statsobligationer. Det ska förvisso understrykas att den amerikanska obligationsmarknaden på kortare sikt kan stärkas. Japan kommer få problem före USA och då kan kapital fly dit. Men den som kollar på underliggande fundamenta ser att det inte heller är hållbart på lång sikt. Men långsiktighet i media är sällan populärt utan man vill haussa det "senaste heta". Kanske kan man bygga på korthuset i USA ett litet tag till....innan det rasar.