Nu är det nära
Grekland tvingas nog återgå till Drachmer, MEN det stora är Spanien där Bankia tas över av skattebetalarna i Spanien.
Bankerna har ett kapitaltäckningskrav i dag på 6% enl Basel II, det betyder att pengarna kan användas 16 ggr och för säkra tillgångar (bankerna avgör själv rätt mycket vad som är säkert/osäkert) behövs ingen kapitaltäckning.
Tror inte någon bank har statsobligationer som annat än säkra tillgångar, hemska tanke hur säker är en grekisk eller för den delen Spansk statsobligation.
Både Tyskland-Frankrike-England-Spanien har väl var och en Spanska statobligationer för tusentals miljarder, vilken smäll det kommer bli - det är oundvikligt.
Pyramidspelet (fiat pengar) är nog över för Europas banker, så mänga ggr om som pengar har använts och inga riktiga säkerheter finns.
Euron överlever inte året ut, kanske inte ens över sommaren.
Dystert, nej då bara en realistisk syn på europa.
Bifogar bilden igen, dags beställa begravningskransen.