I en artikel på Privata affärers hemsida kan följande läsas:
"På sitt senaste mötet överraskade Europeiska centralbanken, med Mario Draghi i spetsen, genom att sänka styrräntan till 0,05 procent, och samtidigt avisera nya penningpolitiska stimulanser. Allt för att lyfta eurozonen ur svackan med låg tillväxt, hög arbetslöshet och inflation farligt nära nollstrecket.
Inspiration hämtas från USA där Federal Reserve i flera omgångar genomfört så kallade kvantitativa lättnader för att få fart på ekonomin. Receptet fungerade i USA och nu är förhoppningarna stora att Europa ska göra om samma konststycke. Det skriver Söderberg & Partners i en ny rapport, där rekommendationen för europeiska aktiemarknaden höjs till övervikt.
Totalt ska ECB öka balansräkningen med 1 000 miljarder euro de kommande två åren genom att stödköpa värdepapper. Mario Draghi har tidigare sagt att stödköpen ska inledas i oktober.
– Aktiemarknaden kommer att gynnas av det här. Risktillgångar är det tillgångsslag som kommer att vara mest attraktivt, säger Fredrik Strömberg, analytiker på Söderberg & Partners.
Rådgivningsföretaget har studerat hur börsen i USA påverkades av motsvarande åtgärder. Slutsatsen är att amerikanska börsbolag värderats upp vid fem av de sex program med kvantitativa lättnader som Federal Reserve har genomfört. P/E-talen har i snitt stigit med närmare 16 procent efter ett år.
– Det tar tid innan vinstutvecklingen syns i börsbolagen efter de här stimulansåtgärderna. I USA har det tagit ungefär tolv månader innan man kan se en tydlig effekt, säger Fredrik Strömberg.
I strategirapporten lyfts även andra skäl fram till att investera i Europa. Börsbolagens vinster är fortfarande långt under nivån innan finanskrisen, och värderingarna ligger under det globala snittet. Dessutom har exportsektorn en fördel av att euron försvagats mot andra stora valutor. "
http://www.privataaffarer.se/borsguiden/fonder/draghi-blaser-nytt-liv-i-europafonder-684693 Fortsatt "dopning" av ekonomin tycks vara enda lösningen som ECB och Federal Reserve tar till för att försöka få igång tillväxten vilken dock endast blir artificiell då den bygger på att penningmängden ökas istället för att ge möjlighet till verklig tillväxt. Verklig tillväxt skapas främst genom låga skatter på arbete och företagande samt att det förs en ansvarsfull penningpolitik vilket är motsatsen till vad som sker idag. Det fungerar inte att ha en allt större improduktiv massa som ska försörjas av allt färre produktiva, ekvationen går helt enkelt inte ihop och i slutändan tycks alla räkna med att någon annan ska betala.